NEWSLETTER
AKTUÁLNE POČASIE
Prevažne oblačno December 2015 - Kúpele Turčianske TepliceDnes, 21.10.2017
Prevažne oblačno
17°C, noc: 9°C
Prevažne zamračené, občasný dážď - Kúpele Turčianske TepliceZajtra, 22.10.2017
Prevažne zamračené, občasný dážď
12°C, noc: 10°C
Prevažne zamračené, občasný dážď - Kúpele Turčianske TeplicePozajtra, 23.10.2017
Prevažne zamračené, občasný dážď
11°C, noc: 8°C
Predpoveď na ďalšie dni

Užite si liečenie alebo dovolenku v Turčianskych kúpeľoch nezávisle od počasia.

Naše liečivé pramene

Naše liečivé pramene

Unikátnosť turčianskej liečivej vody

Turčianska termálna minerálna voda má dokázateľne liečivé účinky vďaka vysokému obsahu minerálnych látok (v 1 litri na úrovni až 1524 mg/l). Za liečivú vodu sa pritom považuje minerálna voda s obsahom celkovo rozpustených tuhých látok presahujúcich množstvo 1 000 mg/l*. Mineralizácia turčianskej minerálnej vody patrí k najvyšším a to nielen na Slovensku.


* Podľa zákona č. 538/2005  o prírodných liečivých vodách, prírodných liečebných kúpeľoch, kúpeľných miestach a prírodných minerálnych vodách.

Liečivé účinky turčianskych prameňov

Turčianska minerálka sa používa k čiastočným i celkovým kúpeľom, ale aj k pitným kúram pri určitých druhoch ochorení.

Bohato mineralizovaná (sírany, hydrouhličitany, vápnik, horčík, železo a ďalšie) turčianska termálna voda má dokázateľne liečivé účinky na ochorenia pohybového aparátu, urologické, nervové a gynekologické ochorenia.

  • Z urologického hľadiska pre obsah síranu vápenatého – CaSO4, ktorý znižuje pH moču, je veľmi vhodná pri fosfátových a karbonátových kameňoch a piesku v močových cestách.
  • Jej pitie je vhodné pri zápaloch prostaty, pretože obsahuje veľa vápnika a magnézia, ktoré pôsobia protizápalovo a protialergicky.
  • Pre vysoký obsah vápnika, horčíka a fluóru je minerálna voda z Turčianskych Teplíc veľmi vhodná aj na pitné kúry, ktoré pôsobia proti osteoporóze a viacerým typom obličkových kameňov a črevných ťažkostiach.
  • Z hľadiska zažívacieho systému je vhodná pri zápaloch sliznice hrubého čreva, kde priaznivo pôsobí na sliznicu, ďalej pri ochoreniach žlčníka, kde zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče.
  • Je vhodným nápojom a zároveň liečivým prostriedkom pri hiperacidite aj pri zvýšenej tvorbe obsahu kyseliny žalúdočnej. Naopak nedoporučuje sa piť pri nedostatočnej žalúdočnej kyseliny 

Obsah minerálnych látok v 1 litri turčianskej termálnej vody:

 

na kúpanie

na pitie

Ca 2+

257,31

258,12

Mg 2+

62,75

62,75

SO4 2

532

535

Fe -

1,5

1,4

CO 2

52,8

158,4

Vysvetlivky:
Ca 2+ - Vápnik
Mg 2+ - Horčík
SO4 2 - Síran
Fe - Železo
CO 2 - Oxid uhličitý

Spoznajte turčianske liečivé pramene

Hlavný minerálny prameň - umiestnený v areáli kúpeľov, medzi Ľudovým a Červeným kúpeľom. V súčasnosti je to azda najvyužívanejší vrt v kúpeľoch Turčianske Teplice.  Odvŕtaný bol v roku 1966 a zabudovaný v roku 1969. Pôvodná hĺbka bola 97 m. Jeho minerálna voda sa využíva na balneoterapeutické účely v liečebnom dome Veľká Fatra, v Smaragdovom bazéne a taktiež na vodoliečbu a vaňové kúpele. Výdatnosť – 7 l/s.

Modrý Bazén - prameň sa nachádza v areáli kúpeľov - modrá budova. Predstavuje piscinu s roštovým dnom. Využíva sa na kúpanie. Pre tieto účely sa voda ochladzuje studenou vodou. Počas prevádzky sa bazén denne v popoludňajších hodinách vypúšťa a napúšťa. Po napustení odteká prelivom. Denné kolísanie hladiny dosahuje 1,2 m. Výdatnosť – 0,74 l/s. V súčasnosti - do odvolania mimo prevádzky.

Červený Bazén - prameň sa nachádza v budove SPA & AQUAPARK. Predstavuje piscinu. V balneoterapii sa jeho minerálna voda využíva na kúpanie. Denné kolísanie hladiny dosahuje 1,2 m. Výdatnosť – 4 l/s.

Ľudový Bazén - prameň sa nachádza v budove SPA & AQUAPARK. Predstavuje piscinu V balneoterapii sa minerálna voda využíva na kúpanie. Denné kolísanie hladiny dosahuje 1,2 m. Výdatnosť – 4 l/s.

Pitný prameň Kollár - nachádza sa v areáli kúpeľov a pôvodne bol odvŕtaný v roku 1959 do hĺbky 34 m. V roku 1984 bol upravený do dnešnej podoby. Nad povrch vyúsťuje cez antikorový výstroj o priemere 133 mm, priame okolie je upravené mramorom. Využíva sa na pitné účely cez pitnú vázu. Teplota vody sa pohybuje od 43 - 45,2 °C. Výdatnosť – 0,033 l/s.

Pitný prameň Živena - prameň sa nachádza pred vstupom do kúpeľného areálu, pred liečebným domom Veľká Fatra. Zabudovaný je do kovových trubiek a minerálna voda vyteká zo štyroch vývodov do kamennej pitnej vázy. Na spodnej strane trubiek a váze vytvára žltobiele usadeniny. Vrt bol odvŕtaný v roku1965 do hĺbky 62 m. Termálna voda bola narazená v hĺbke 52 m a aj na výtoku má ešte teplotu okolo 40 °C. Využíva sa na pitné účely. Je číra, teplá, má chuť sírnej kyselky. Výdatnosť – 0,033 l/s.

Biely bazén - prameň pod označením Biely bazén sa v súčasnosti nevyužíva.

Ostatné regionálne minerálne vody

Pri pitných kúrach sa podávajú aj turčianske minerálky Budiš, Fatra a Fatra Extra. Budiš sa odporúča najmä pri urologických problémoch, vzácne minerálne vody Fatra a Fatra Extra neutralizujú ph vnútorného prostredia, pôsobia proti záhe a dopĺňajú do tela potrebné minerály pri diétach a vypätí organizmu.

Minerálna voda FATRA

Minerálna voda FATRA je jedinou prírodnou vodou v strednej Európe so zásaditým účinkom. Upravuje zvýšený obsah žalúdočnej kyseliny, neutralizuje vnútorné prostredie žalúdka. Už desaťročia si ju nevedia vynachváliť ľudia so žalúdočnými problémami. Okrem klasickej Fatry vyviera 96 m od jej prameňa i extra silná liečivá Fatra. Má 3-krát vyššiu mineralizáciu, a preto je 3-krát účinnejšia.

Minerálna voda BUDIŠ

Prírodná minerálna voda BUDIŠ je vzácna pre svoju osviežujúcu chuť a blahodarné účinky na celý organizmus. Je vhodná pri niektorých žalúdočných ochoreniach, pri náchylnosti k tvorbe kamienkov, pri cukrovke a pri kataroch horných dýchacích ciest.